HOKUYO
UAM-05 on markkinoiden pienen turvalaserskanneri (80x80x95mm) näillä ominaisuuksilla.
Suojavyöhykkeen etäisyys 5m on riittävä useimpiin sovelluksiin. Resoluutio on valittavissa 30, 50, 70 ja 150mm välillä. Varoitusvyöhyke on 20m.
UAM turvalaserskannerissa on 32 ohjelmoitavaa aluetta, joita voidaan muuttaa kahdennetulla pulssianturi sisääntulolla tai staattisella sisääntulolla. UAM skannerissa on myös raakadataulostulo navigointiin. Nämä ominaisuudet ovat optimaaliset AGV sovelluksiin.
Mutingsisääntulot/overridetoiminto antaa mahdollisuuden käyttää UAM turvalaserskanneria myös muting sovelluksissa.
EDM toiminnolla UAM skanneri voi valvoa kontaktorin toimintaa, jolloin skanneria voidaan käyttää "stand alone" mallina ilman erillistä valvontayksikköä.
UAM skanneri voidaan käyttää vertikaali tai horisontaali sovelluksissa.
Skannausalue
UAM skannausalue käsittää suojavyöhykkeen ja varoitusvyöhykkeet. Maksimissaan 32 skannausaluetta voidaan ohjelmoida. Skannausalueeksi voidaan valita myös kaksi suojavyöhykettä.
Valittavissa:
1) Suojavyöhyke 1, varoitusvyöhyke 1 ja varoitusvyöhyke 2
2) Suojavyöhyke 1 ja suojavyöhyke 2
Kahden suojavyöhykkeen moodissa voidaan ohjelmoida kaksi suojavyöhykettä, mutta tässä tapauksessa varoitusvyöhykkeitä ei voida lisätä.


Syöttö |
|
|---|---|
| Syöttöjännite | 24 V DC |
| Jännitetoleranssi | ±10 % |
Skannaus |
|
| Suojavyöhyke max. | 5 m |
| Varoitusvyöhyke max. | 20 m |
| Toleranssi | +100 mm |
| Tunnistuskulma | 270 ° |
| Optiikka | Laserluokka 1, 905 nm |
| Laserluokka | Class 1 |
| Skannausalueiden määrä | 128 kpl |
Sisääntulot ja ulostulot |
|
| Turvaulostulot | 4xOSSD |
| Min. vasteaika OFF | 60 ms |
| Max. vasteaika OFF | 510 ms |
| Signaaliulostulot | 2xOSSD |
| Sisääntulot | 32 aluetta (5 sisääntuloa x 2 kanavaa), EDM/RESET/MUTING1/MUTING2/OVERRIDE (1 sisääntulo x1 kanava) |
Kotelo |
|
| Leveys | 80 mm |
| Pituus | 80 mm |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Korkeus | 95 mm |
| Min. käyttölämpötila | -10 °C |
| Max. käyttölämpötila | 55 °C |
| IP-luokka | IP65 |
| Paino | 0,8 kg |
| Rungon materiaali | Alumiini |
| Optisen ikkunan materiaali | Polykarbonaatti |
| Liitäntä | 3 m kaapeli, USB2.0 (Micro USB tyyppi B), RS-485, Ethernet |
Turva-arvot ja hyväksynnät |
|
| Tyyppi | 3, EN 61496-1 mukaan |
| PL | d standardin EN ISO 13849-1 mukaan |
| SIL | 2 standardin EN IEC 61508 mukaan |
| PFHd | 7,8x10-8 ilman master/slave, 1,6x10-7 master/slaven kanssa |
| Hyväksynnät | BG, CE, cULus, TÜV |
| Yhdenmukaisuusvaatimukset | EMC, LVD, MD |
Peruskytkentä
1 suojavyöhyke,
2 varoitusvyöhykettä
(max 32 aluetta)
Kytkentä kun käytössä
Muting, EDM, ja override toiminnot
Kytkentä pulssianturituloilla
OSSD ulostulot
Muut ulostulot
(RES_REQ1, RES_REQ2, MUT_OUT1, MUT_OUT2)
Sisääntulot
(EDM1, EDM2, RESET1, RESET2, MUTING1, MUTING2, MUTING3, MUTING4, OVERRIDE1, OVERRIDE2)
Näyttö
Aluevalvonta
AGV sovellukset
Pystysuora asennus
Kahdennettu pulssianturisisääntulo, esim. AGV sovelluksiin.
Vyöhykkeiden kokoa voidaan muuttaa nopeuden mukaan.
Master/slave- toiminto
Yhteensä 4 skanneria voidaan kytkeä sarjaan Master/slave toiminnolla (RS-485).
Yksi skanneri toimii masterina, joka kommunikoi muiden, max. 3 (slave) skannerin kanssa.
Raakadata navigointiin
UAM-05 käyttää kommunikointiprotokollaa SCIP2.2
Mittatieto saadaan suoraan UAM skannerista Ethernet kaapelilla
Konfigurointi:
Suoraan tietokoneelta USB-portin kautta.
Ohjelman voi tallentaa myös SD-kortille, jolloin ohjelman voi tallentaa suoraan UAM turvalaserskannerille ilman tietokonetta.
UAM-05 on markkinoiden pienen turvalaserskanneri (80x80x95mm) näillä ominaisuuksilla.
Suojavyöhykkeen etäisyys 5m on riittävä useimpiin sovelluksiin. Resoluutio on valittavissa 30, 50, 70 ja 150mm välillä. Varoitusvyöhyke on 20m.
UAM turvalaserskannerissa on 32 ohjelmoitavaa aluetta, joita voidaan muuttaa kahdennetulla pulssianturi sisääntulolla tai staattisella sisääntulolla. UAM skannerissa on myös raakadataulostulo navigointiin. Nämä ominaisuudet ovat optimaaliset AGV sovelluksiin.
Mutingsisääntulot/overridetoiminto antaa mahdollisuuden käyttää UAM turvalaserskanneria myös muting sovelluksissa.
EDM toiminnolla UAM skanneri voi valvoa kontaktorin toimintaa, jolloin skanneria voidaan käyttää "stand alone" mallina ilman erillistä valvontayksikköä.
UAM skanneri voidaan käyttää vertikaali tai horisontaali sovelluksissa.
Skannausalue
UAM skannausalue käsittää suojavyöhykkeen ja varoitusvyöhykkeet. Maksimissaan 32 skannausaluetta voidaan ohjelmoida. Skannausalueeksi voidaan valita myös kaksi suojavyöhykettä.
Valittavissa:
1) Suojavyöhyke 1, varoitusvyöhyke 1 ja varoitusvyöhyke 2
2) Suojavyöhyke 1 ja suojavyöhyke 2
Kahden suojavyöhykkeen moodissa voidaan ohjelmoida kaksi suojavyöhykettä, mutta tässä tapauksessa varoitusvyöhykkeitä ei voida lisätä.


Skannerilla voi tunnistaa kokoa, paikkaa ja kohteen liikesuuntaa perustuen skannauksen dataan.
Kaapeleiden valmistuksessa on olemassa useampia erilaisia tapoja jolla jolla johtimet kierretään. Datakaapeleiden valmistuksessa käytetään kolme erilaista tapaa : kerroksittain kierretyt johtimet, parikierretyt johtimet (twisted pair) sekä nelikierre (star-quad).
Olemme mukana Pohjoinen Teollisuus -messuilla! Tule juttelemaan ja tutustumaan uutuuksiin osastolle 849!
Tutustu koneturvallisuuden keskeisiin komponentteihin, kuten turva-aitoihin, valoverhoihin ja turvalaserskannereihin. Löydä oikeat ratkaisut meiltä!
Mikä oikeastaan on servo- ja moottorikaapelin välinen ero? Voiko servokaapelia käyttää tavallisen kolmivaihemoottorin liittämiseen?
Wöhner määrittelee uudelleen, kuinka helppokäyttöinen, turvallinen ja tehokas tehonjakelujärjestelmä voi olla. Lue lisää!
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Syöttöjännite | Jännitetoleranssi | Suojavyöhyke max. | Varoitusvyöhyke max. | Toleranssi | Tunnistuskulma | Optiikka | Laserluokka | Skannausalueiden määrä | Turvaulostulot | Min. vasteaika OFF | Max. vasteaika OFF | Signaaliulostulot | Sisääntulot | Leveys | Pituus | Korkeus | Min. käyttölämpötila | Max. käyttölämpötila | IP-luokka | Paino | Rungon materiaali | Optisen ikkunan materiaali | Liitäntä | Tyyppi | PL | SIL | PFHd | Hyväksynnät | Yhdenmukaisuusvaatimukset | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Turvalaserskanneri, 5m, 3m kaapeli
Tuotenumero:
UAM-05LP-T301
Kopioitu!
|
24 V DC
|
±10 %
|
5 m
|
20 m
|
+100 mm
|
270 °
|
Laserluokka 1, 905 nm
|
Class 1
|
128 kpl
|
4xOSSD
|
60 ms
|
510 ms
|
2xOSSD
|
32 aluetta (5 sisääntuloa x 2 kanavaa), EDM/RESET/MUTING1/MUTING2/OVERRIDE (1 sisääntulo x1 kanava)
|
80 mm
|
80 mm
|
95 mm
|
-10 °C
|
55 °C
|
IP65
|
0,8 kg
|
Alumiini
|
Polykarbonaatti
|
3 m kaapeli, USB2.0 (Micro USB tyyppi B), RS-485, Ethernet
|
3, EN 61496-1 mukaan
|
d standardin EN ISO 13849-1 mukaan
|
2 standardin EN IEC 61508 mukaan
|
7,8x10-8 ilman master/slave, 1,6x10-7 master/slaven kanssa
|
BG, CE, cULus, TÜV
|
EMC, LVD, MD
|
|
||
|
Turvalaserskanneri, 5m, liitin
Tuotenumero:
UAM-05LP-T301C
Kopioitu!
|
24 V DC
|
±10 %
|
5 m
|
20 m
|
+100 mm
|
270 °
|
Laserluokka 1, 905 nm
|
Class 1
|
128 kpl
|
4xOSSD
|
60 ms
|
510 ms
|
2xOSSD
|
32 aluetta (5 sisääntuloa x 2 kanavaa), EDM/RESET/MUTING1/MUTING2/OVERRIDE (1 sisääntulo x1 kanava)
|
80 mm
|
80 mm
|
95 mm
|
-10 °C
|
55 °C
|
IP65
|
0,8 kg
|
Alumiini
|
Polykarbonaatti
|
300mm kaapeli+liitin, USB2.0 (Micro USB tyyppi B), RS-485, Ethernet
|
3, EN 61496-1 mukaan
|
d standardin EN ISO 13849-1 mukaan
|
2 standardin EN IEC 61508 mukaan
|
7,8x10-8 ilman master/slave, 1,6x10-7 master/slaven kanssa
|
BG, CE, cULus, TÜV
|
EMC, LVD, MD
|
|
Valitse tuote listalta.