CONTA-CLIP
ContaClip:n KDS-FP on uusi ja monipuolinen ratkaisu kaapelien hallintaan.
KDS-FP laippa tarjoaa hyvin helpon ja kustannustehokkaan ratkaisun useiden kaapeleiden läpivientiin. Konfiguraatiota on helppo muuttaa jälkeenpäin, jos kaapeleita täytyy lisätä ja poistaa.
Ratkaisu tekee myös varastoinnista helppoa. Enää ei tarvitse pitää varastossa useaa erilaista koteloa erilaisilla aukotuksilla hyllyssä, vaan voit varustaa kaikki kotelot KDS-FP läpivientilaipalla ja varustaa sen aina kulloisenki tarpeen mukaan.
Järjestelmä koostuu kolmesta perus komponentista
1. Laippa
Saatavilla kaksi vaihtoehtoa
KDS-FP 2 x 10/24 (jopa 20 aukkoa tiivistekumeille)
KDS-FP 3 x 10/24 (jopa 30 aukkoa tiivistekumeille)
Suljetussa laipassa on kaksi tai kolme täysin suljettua, mutta helposti avattavaa aihiota, jotka voidaan avata täysin ilman työkaluja. Avattu aihio on kooltaan 40 x 110mm ja voidaan jakaa sisäkkeillä jopa 10:lle tiivistekumille.
2. Sisäkkeet
Sisäkkeillä saadan kehys jaettua erilaisia tiivistekumi konfiguraatioita varten. Näin samankokoista kehystä voidaan käyttää erilaisille kaapeloinneille ja sovelluksen muuttuessa kaapelointiakin on helppo muuttaa eri tarpeisiin soveltuvaksi sisäkkeitä vaihtamalla. Sisäkettä asentaessa kuuluu selvä "click", joka kertoo asentajalle, että sisäke on asennettu oikein.
3. Tiivistekumit
Tiivistekumeja löytyy laaja valikoima vaativimpiinkin tarpeisiin. Kumit ovat lievästi kartionmallisia, mikä mahdollistaa kumien helpon asennuksen kehykseen. Kumit varmistavat luotettavan tiiveyden ja vedonpoiston DIN EN 62444 -standardin mukaan. Tiivistekumit asennetaan painamalla ne kotelon sisältä valmiiksi asennettuun kehys/sisäke-kokoonpanoon. Tiivistekumit on halkaistu ns. "aalto-leikkauksella", mikä takaa helpon asennuksen ja täydellisen istuvuuden kaapelin ympärille. Kumit on myös helppo vaihtaa irroittamatta kehystä ja sisäkkeitä. Tämä mahdollistaa kaapeloinnin vaivattoman muuttamisen tarpeen vaatiessa.
| Alkuperämaa | DE |
|---|---|
| Asennus | Ruuvi |
| cUL standardi | C22.2 No. 14-18 |
| Eristemateriaali | Polyuretaani |
| Halogeeniton | Kyllä |
| IP-luokka | IP66 |
| Kiinnitysruuvien kiristysmomentti | 3 |
| Kiinnitysruuvit | M5 |
| Korkeus | 17,5 mm |
| Korkeus asennettuna | 10,5 mm |
| Lasikuituvahvistettu | Kyllä |
| Leveys | 123 mm |
| Materiaali | Polyamidi |
| Max. käyttölämpötila | 120 °C |
| Min. käyttölämpötila | -40 °C |
|---|---|
| NEMA luokka | 4x |
| Paino | 146 g |
| Pakkauskoko | 1 kpl |
| Paloluokka | V-0 |
| Pituus | 165 mm |
| Ruuvireikien halkaisija | 5,5 mm |
| Ruuvireikien lukumäärä | 6 kpl |
| Silikonivapaa | Kyllä |
| Tullitariffi | 39259020 |
| UL standardi | UL 508A |
| Väri | Musta |
ContaClip:n KDS-FP on uusi ja monipuolinen ratkaisu kaapelien hallintaan.
KDS-FP laippa tarjoaa hyvin helpon ja kustannustehokkaan ratkaisun useiden kaapeleiden läpivientiin. Konfiguraatiota on helppo muuttaa jälkeenpäin, jos kaapeleita täytyy lisätä ja poistaa.
Ratkaisu tekee myös varastoinnista helppoa. Enää ei tarvitse pitää varastossa useaa erilaista koteloa erilaisilla aukotuksilla hyllyssä, vaan voit varustaa kaikki kotelot KDS-FP läpivientilaipalla ja varustaa sen aina kulloisenki tarpeen mukaan.
Järjestelmä koostuu kolmesta perus komponentista
1. Laippa
Saatavilla kaksi vaihtoehtoa
KDS-FP 2 x 10/24 (jopa 20 aukkoa tiivistekumeille)
KDS-FP 3 x 10/24 (jopa 30 aukkoa tiivistekumeille)
Suljetussa laipassa on kaksi tai kolme täysin suljettua, mutta helposti avattavaa aihiota, jotka voidaan avata täysin ilman työkaluja. Avattu aihio on kooltaan 40 x 110mm ja voidaan jakaa sisäkkeillä jopa 10:lle tiivistekumille.
2. Sisäkkeet
Sisäkkeillä saadan kehys jaettua erilaisia tiivistekumi konfiguraatioita varten. Näin samankokoista kehystä voidaan käyttää erilaisille kaapeloinneille ja sovelluksen muuttuessa kaapelointiakin on helppo muuttaa eri tarpeisiin soveltuvaksi sisäkkeitä vaihtamalla. Sisäkettä asentaessa kuuluu selvä "click", joka kertoo asentajalle, että sisäke on asennettu oikein.
3. Tiivistekumit
Tiivistekumeja löytyy laaja valikoima vaativimpiinkin tarpeisiin. Kumit ovat lievästi kartionmallisia, mikä mahdollistaa kumien helpon asennuksen kehykseen. Kumit varmistavat luotettavan tiiveyden ja vedonpoiston DIN EN 62444 -standardin mukaan. Tiivistekumit asennetaan painamalla ne kotelon sisältä valmiiksi asennettuun kehys/sisäke-kokoonpanoon. Tiivistekumit on halkaistu ns. "aalto-leikkauksella", mikä takaa helpon asennuksen ja täydellisen istuvuuden kaapelin ympärille. Kumit on myös helppo vaihtaa irroittamatta kehystä ja sisäkkeitä. Tämä mahdollistaa kaapeloinnin vaivattoman muuttamisen tarpeen vaatiessa.
Sähkö–Electricity 26 on uusi kansainvälinen sähköalan ammattitapahtuma, joka kattaa koko toimialan. Tule käymään ja katso mitä osastoltamme 7g120 löytyy!
Marechal Electric on teollisten sähkökytkentöjen edelläkävijä, joka valmistaa mm. teollisuuspistokkeita ja pistorasioita, joiden virrankesto kattaa erittäin laajan alueen 5 A:sta aina 1250 A:n saakka.
S 99 ECO on suunniteltu dynaamisiin teollisuussovelluksiin, joissa tila on rajallinen ja kaapelilta vaaditaan pitkäikäistä suorituskykyä jatkuvassa liikkeessä.
Suojauksen lisäksi kaapeli on päällystetty ulkovaipalla, jonka tehtävänä on suojata kaapelin sisäosia. Eri vaippamateriaalit suojaavat esimerkiksi mekaaniselta rasitukselta, lämpötilavaihteluilta ja kemiallisilta aineilta.
Teollisessa tiedonsiirrossa kaapelin laatu ratkaisee. Profinet-kaapelit on suunniteltu varmistamaan häiriötön ja toimintavarma tiedonsiirto myös vaativissa olosuhteissa ja pitkillä etäisyyksillä.
Tässä artikkelissa tutustutaan hyvin hienosäikeisiin johtimiin ja niiden luokituksiin. Tutustu!