LÜTZE
Johdonsuoja automaatit, jotka ovat kytketty 12-24 V DC-järjestelmään, kohtaavat usein vaikeuksia laueta erityisesti pitkien kaapelien tai ohuiden kaapeli-osien kanssa. Selektiivisyys ei toimi, ja kaikki ryhmät katkeavat ennen kuin johdonsuoja laukeaa lämpötila-alueella, mikä voi kestää useita minuutteja.
Lutzen elektroninen sulake laukeaa luotettavasti myös pitkillä kaapelinjaksoilla, mikä tarjoaa selkeän laukaisun yksin tai ryhmissä. Sulakkeen nimellisvirta säädellään turvakannen alla olevan rullapyörän avulla, virtaa voidaan säätää välillä 0,2-2 A, 0,2 A:n välein. HUOM. Nimellisvirran ja ominaisuuden muuttaminen on mahdollista vain, kun sulake on kytkettynä pois päältä. LED-valo palaa punaisena. Jos nimellisvirtaa tai ominaisuutta muutetaan käytön aikana, LED-valo palaa vihreänä, mikä tarkoittaa, ettei muutosta tapahdu. Muutosten tekemiseksi: paina etupaneelissa olevaa painiketta, kunnes LED-valo palaa punaisena. Muuta arvoa rullapyörällä ja käynnistä sitten uudelleen etupaneelin painikkeella.
Viisi erilaista ominaisuutta voidaan valita rullapyörän avulla. 1 = Nopea, 2 = Keskinopea, 3 = Hidas. Hidasta ominaisuutta käytetään kuormien kytkemiseen, joissa on suuri virta käynnistyessä. Vaikka valitsisit hitaimmat alueet, sulake reagoi hyvin nopeasti oikosulkuun verrattuna johdonsuoja automaattiin.
| Asennus | DIN-kisko |
|---|---|
| EMC | EN61000-6-2, EN61000-6-3 |
| Hyväksynnät | CE, cULus, GL |
| IP-luokka | IP20 |
| Jännitehäviö | 140 mV |
| Korkeus | 114,5 mm |
| Leveys | 8,1 mm |
| Liitäntä | Jousivoima 0,25-2,5 mm² |
| Max. johdinkoko | 2,5 mm² |
| Max. kapasitanssi | 10000 µF |
| Max. ketjutussillan teho | 40 A |
| Max. käyttöjännite DC | 30 V |
| Max. käyttölämpötila | 50 °C |
| Max. säädettävä virta | 2 A |
| Max. tulovirta | 2 A |
| Max. ulostulovirta | 2 A |
|---|---|
| Min. käyttöjännite DC | 10 V |
| Min. käyttölämpötila | -25 °C |
| Min. poikkipinta | 0,25 mm² |
| Min. säädettävä virta | 0,2 A |
| Muisti jännitekatkossa | Kyllä, kanava muistaa tilansa jännitehäviön sattuessa |
| Paino | 120 g |
| Puolijohdelähtö | Mosfet |
| Reaktioaika | 800 ms |
| Syvyys | 116 mm |
| Tilaindikointi | LED |
| Valittavat pykälät | 0,2 A |
| Valittavat virta-alueet | 0,2-2 A, 0,2 A portain |
Johdonsuoja automaatit, jotka ovat kytketty 12-24 V DC-järjestelmään, kohtaavat usein vaikeuksia laueta erityisesti pitkien kaapelien tai ohuiden kaapeli-osien kanssa. Selektiivisyys ei toimi, ja kaikki ryhmät katkeavat ennen kuin johdonsuoja laukeaa lämpötila-alueella, mikä voi kestää useita minuutteja.
Lutzen elektroninen sulake laukeaa luotettavasti myös pitkillä kaapelinjaksoilla, mikä tarjoaa selkeän laukaisun yksin tai ryhmissä. Sulakkeen nimellisvirta säädellään turvakannen alla olevan rullapyörän avulla, virtaa voidaan säätää välillä 0,2-2 A, 0,2 A:n välein. HUOM. Nimellisvirran ja ominaisuuden muuttaminen on mahdollista vain, kun sulake on kytkettynä pois päältä. LED-valo palaa punaisena. Jos nimellisvirtaa tai ominaisuutta muutetaan käytön aikana, LED-valo palaa vihreänä, mikä tarkoittaa, ettei muutosta tapahdu. Muutosten tekemiseksi: paina etupaneelissa olevaa painiketta, kunnes LED-valo palaa punaisena. Muuta arvoa rullapyörällä ja käynnistä sitten uudelleen etupaneelin painikkeella.
Viisi erilaista ominaisuutta voidaan valita rullapyörän avulla. 1 = Nopea, 2 = Keskinopea, 3 = Hidas. Hidasta ominaisuutta käytetään kuormien kytkemiseen, joissa on suuri virta käynnistyessä. Vaikka valitsisit hitaimmat alueet, sulake reagoi hyvin nopeasti oikosulkuun verrattuna johdonsuoja automaattiin.
DF Electric on erikoistunut sulakkeisiin, sulakepesiin ja muuntajiin vuodesta 1987 lähtien. Barcelonasta käsin toimiva yritys on Espanjan markkinajohtaja ja tunnettu kansainvälisesti kilpailukykyisestä tuotevalikoimastaan.
Olemme mukana Pohjoinen Teollisuus -messuilla! Tule juttelemaan ja tutustumaan uutuuksiin osastolle 849!
Wöhner määrittelee uudelleen, kuinka helppokäyttöinen, turvallinen ja tehokas tehonjakelujärjestelmä voi olla. Lue lisää!
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
LOVATO Electric on laajentanut tunnettua GL-sarjan kuormakytkinvalikoimaansa uusilla kokoluokilla, jotka kattavat virta-alueen 1000 A:sta aina 2000 A:iin (AC21A).
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.