PULS
Pulsin Dimension CP-sarjan hakkuriteholähteessä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,
monipuoliset ominaisuudet sekä pienempi koko ja edullisempi hinta.
Jo perusmallissa on laajat AC- ja DC-syöttöjännitealueet. Laajimpaan DC-syötöjännitealueeseen päästään mallilla CP5.242. Liitin vaihtoehtoja löytyy useita; ruuviliittimet (CP5.241), jousivoimaliittimet (CP5.241-S1) sekä push-in liittimet (CP5.241-S2). Lisäksi saatavana on suojapinnoitettu malli (CP5.241-C1).
CP5 on toisen sukupolven Dimension-teholähde 1-vaihe syötöllä ja 5 A lähdöllä. Se edustaa markkinoiden terävintä kärkeä kokonsa, hyötysuhteensa ja lämmönhallintansa puolesta. Yli 94 % hyötysuhteen ansiosta häviöt ovat erittäin pienet, ja näin on ollut mahdollista päästä 32x124x102 mm mittoihin.
Power boost
Teholähteessä on jatkuva 20 % tehoreservi 45 °C asti. Lämpötila-alueella +45 °C...+70 °C tehoreserviä voidaan käyttää
suhteessa 1 min päällä/10 min pois.
Kuormitettavuus (jännite/virta) Kuormitettavuus (virta/lämpötila)

Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa CP5-teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Oikosulkuvirta
Hiccup Plus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 13 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.

Syöksyvirta
CP-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman CP-teholähteen
päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Erinomainen hyötysuhde
CP5 teholähteen hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 94 % ja osakuormillakin erittäin hyvä. Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa markkinoiden pienimmän koon ja yli 160 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä 5 A kuormalla (230 V AC/24 V DC) on vain 7,3 W.
Hyötysuhde Tehohäviöt

Aktiivinen PFC
Aktiivisen PFC-suodattimen ansiosta tehokerroin on lähes 1, mikä helpottaa kaapeleiden, kytkinten ja sulakkeiden mitoitusta. Tämän suodattimen ansiosta myös harmoniset yliaallot verkkoon päin jäävät erittäin vähäisiksi.
DC OK-rele
DC OK-rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 1 |
| Syöttöjännite AC | 100-240 V |
| Min. syöttöjännite AC | 85 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 264 V AC |
| Syöttöjännite DC | 110-150 V |
| Min. syöttöjännite DC | 88 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 180 V DC |
| Syöksyvirta 120 V AC, tyypillinen | 5 A |
| Syöksyvirta 230 V AC, tyypillinen | 6 A |
| Tehokerroin 120 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,98 |
| Tehokerroin 230 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,91 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 20 A -järjestelmässä. Katso datasivu. |
| Virrankulutus 120 V AC | 1,09 A |
| Virrankulutus 230 V AC | 0,6 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 24 V DC |
| Min. ulostulojännite | 24 V DC |
| Max. ulostulojännite | 28 V DC |
| Ulostulovirta | 5 A |
| Teho | 120 W |
| Tehoreservi | +20% jatkuvasti alle +45°C |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 3 W/°C |
| Max. Ripple | 50 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (85-300 V AC) |
| Kuormaregulointi | <100 mV (0-5 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde 120 V AC, täydellä kuormalla | 93,6 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, keskimääräinen | 92 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, täydellä kuormalla | 94,3 % |
| Elinikä 120 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 143000 h |
| Elinikä 230 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 166000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 230 V AC, +40 °C | 876000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 32 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 102 mm |
| Paino | 0,44 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvi |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension C |
| Hyväksynnät | ATEX, CE, cULus, IECEx, IEC 62368-1:2018 |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Hold-up time 120 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 35 ms |
| Hold-up time 230 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 35 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE0160 (750 V, 0,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
| Suojapinnoitettu | Ei |
A: Ensiöpuoli/syöttöjännite
B: Toisiopuoli/ulostulojännite
C: Ulostulojännitteen säätöpotentiometri 24-28 V DC
D: DC-OK LED. Palaa vihreänä, kun jännitetaso on vähintään 90 % asetellusta.
E: DC-OK rele. On sulkeutuneena, kun lähtöjännite on OK.
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Hyötysuhde
Tehohäviöt
Kuormitettavuus (jännite/virta)
Kuormitettavuus (virta/lämpötila)
Oikosulkuvirta
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 13 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.
Pulsin Dimension CP-sarjan hakkuriteholähteessä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,
monipuoliset ominaisuudet sekä pienempi koko ja edullisempi hinta.
Jo perusmallissa on laajat AC- ja DC-syöttöjännitealueet. Laajimpaan DC-syötöjännitealueeseen päästään mallilla CP5.242. Liitin vaihtoehtoja löytyy useita; ruuviliittimet (CP5.241), jousivoimaliittimet (CP5.241-S1) sekä push-in liittimet (CP5.241-S2). Lisäksi saatavana on suojapinnoitettu malli (CP5.241-C1).
CP5 on toisen sukupolven Dimension-teholähde 1-vaihe syötöllä ja 5 A lähdöllä. Se edustaa markkinoiden terävintä kärkeä kokonsa, hyötysuhteensa ja lämmönhallintansa puolesta. Yli 94 % hyötysuhteen ansiosta häviöt ovat erittäin pienet, ja näin on ollut mahdollista päästä 32x124x102 mm mittoihin.
Power boost
Teholähteessä on jatkuva 20 % tehoreservi 45 °C asti. Lämpötila-alueella +45 °C...+70 °C tehoreserviä voidaan käyttää
suhteessa 1 min päällä/10 min pois.
Kuormitettavuus (jännite/virta) Kuormitettavuus (virta/lämpötila)

Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa CP5-teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Oikosulkuvirta
Hiccup Plus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 13 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.

Syöksyvirta
CP-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman CP-teholähteen
päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Erinomainen hyötysuhde
CP5 teholähteen hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 94 % ja osakuormillakin erittäin hyvä. Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa markkinoiden pienimmän koon ja yli 160 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä 5 A kuormalla (230 V AC/24 V DC) on vain 7,3 W.
Hyötysuhde Tehohäviöt

Aktiivinen PFC
Aktiivisen PFC-suodattimen ansiosta tehokerroin on lähes 1, mikä helpottaa kaapeleiden, kytkinten ja sulakkeiden mitoitusta. Tämän suodattimen ansiosta myös harmoniset yliaallot verkkoon päin jäävät erittäin vähäisiksi.
DC OK-rele
DC OK-rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Ulostulojännite | Syöttöjännite AC | Syöttöjännite DC | Liittimet | Teho | Ulostulovirta | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-150 V DC/24-28 V DC, 5 A
Tuotenumero:
CP5.241
Kopioitu!
|
24 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Ruuvi
|
120 W
|
5 A
|
|
||
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-150 V DC/24-28 V DC, 5 A jousivoima
Tuotenumero:
CP5.241-S1
Kopioitu!
|
24 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Jousivoima
|
120 W
|
5 A
|
|
||
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-150 V DC/24-28 V DC, 5 A push-in
Tuotenumero:
CP5.241-S2
Kopioitu!
|
24 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Push in
|
120 W
|
5 A
|
|
||
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-150 V DC/24-28 V DC, 5 A, suojap.
Tuotenumero:
CP5.241-C1
Kopioitu!
|
24 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Ruuvi
|
120 W
|
5 A
|
|
||
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-300 V DC/24-28 V DC, 5 A
Tuotenumero:
CP5.242
Kopioitu!
|
24 V DC
|
100-240 V
|
110-300 V
|
Ruuvi
|
120 W
|
5 A
|
|
Valitse tuote listalta.