PULS
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
BonusPower
|
|
Kuormitettavuus
Bonusaika
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa Q-sarjan teholähde antaa noin kaksinkertaisen virran 50 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Syöksyvirta
Q-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman Q-sarjan teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Hyvä hyötysuhde
QS40 teholähteiden hyötysuhde on nimelliskuormalla 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä (katso Hyötysuhde taulukko). Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa pienen koon ja jopa 90 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä kuormalla (230 V AC/48 V DC) on vain 50,5 W.
DC-OK -rele
QS-sarjan teholähteessä DC-OK -rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Vaiheiden määrä | 1 |
| Syöttöjännite AC | 200-240 V |
| Min. syöttöjännite AC | 170 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 264 V AC |
| Syöksyvirta 230 V AC, tyypillinen | 14 A |
| Tehokerroin 230 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,96 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 230 V AC | 4,6 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 48 V DC |
| Min. ulostulojännite | 48 V DC |
| Max. ulostulojännite | 54 V DC |
| Ulostulovirta | 20 A |
| Teho | 960 W |
| Tehoreservi | 50 % Bonuspower 4 s ajan +60 ºC asti |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 24 W/°C |
| Max. Ripple | 150 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (170-264 V AC) |
| Kuormaregulointi | <50 mV (0-20 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde 230 V AC, keskimääräinen | 94,2 % |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Hyötysuhde 230 V AC, täydellä kuormalla | 95 % |
| Elinikä 230 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 65000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 230 V AC, +40 °C | 392000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 125 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 1,8 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Jousivoima |
| Liitäntä | Syöttö: Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm², Ulostulo: Monisäikeinen max. 10 mm², yksisäikeinen max. 16 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Q |
| Standardit | Selv: EN60950-1, Pelv: EN60204-1, EN50178, IEC62103, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | ABS, CB, CE, CSA, GL, UL |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Hold-up time 230 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 30 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE0160 (750 V, 1,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Kuormitettavuus (jännite/virta)
Oikosulkuvirta, dynaaminen
Teholähdesarja on suunniteltu antamaan 150 % bonusteho 4 sekunnin ajan vielä +60 °C:ssa. Tästä on etua moottori- ja venttiilikuormissa sekä yleensä, kun kuormitus on jaksottaista. Useimmissa muissa teholähteissä erilaiset lisätehot eivät ole käytettävissä enää +40 °C…+60 °C:een välillä.
Bonusaika
Hyötysuhde
Tehohäviöt
Hiccup Plus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 40 V, niin 2 s kuluttua Q-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 17 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 35 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 17 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.
Oikosulkutilanteessa Q-sarjan teholähde antaa noin kaksinkertaisen virran 50 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
* Huom! Kaapelin pituus on puolet max. johdinpituudesta
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
BonusPower
|
|
Kuormitettavuus
Bonusaika
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa Q-sarjan teholähde antaa noin kaksinkertaisen virran 50 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Syöksyvirta
Q-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman Q-sarjan teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Hyvä hyötysuhde
QS40 teholähteiden hyötysuhde on nimelliskuormalla 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä (katso Hyötysuhde taulukko). Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa pienen koon ja jopa 90 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä kuormalla (230 V AC/48 V DC) on vain 50,5 W.
DC-OK -rele
QS-sarjan teholähteessä DC-OK -rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Ulostulojännite | Syöttöjännite AC | Liittimet | Teho | Ulostulovirta | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Teholähde 200-240 V AC/48-54 V DC, 20 A
Tuotenumero:
QS40.484
Kopioitu!
|
48 V DC
|
200-240 V
|
Jousivoima
|
960 W
|
20 A
|
|
||
Teholähde 100-240 V AC/48-54 V DC, 20 A
Tuotenumero:
QS40.481
Kopioitu!
|
48 V DC
|
100-240 V
|
Jousivoima
|
960 W
|
20 A
|
|
Valitse tuote listalta.