PULS
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 1 |
| Syöttöjännite AC | 100-240 V |
| Min. syöttöjännite AC | 85 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 264 V AC |
| Syöttöjännite DC | 110-150 V |
| Min. syöttöjännite DC | 88 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 180 V DC |
| Syöksyvirta 120 V AC, tyypillinen | 4 A |
| Syöksyvirta 230 V AC, tyypillinen | 4 A |
| Tehokerroin 120 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,98 |
| Tehokerroin 230 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,91 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 120 V AC | 1,09 A |
| Virrankulutus 230 V AC | 0,6 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 12 V DC |
| Min. ulostulojännite | 12 V DC |
| Max. ulostulojännite | 15 V DC |
| Ulostulovirta | 10 A |
| Teho | 120 W |
| Tehoreservi | +20% jatkuvasti alle +45°C |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 3 W/°C |
| Max. Ripple | 50 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (85-300 V AC) |
| Kuormaregulointi | <50 mV (0-12 A) |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde 120 V AC, täydellä kuormalla | 93,2 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, keskimääräinen | 92,3 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, täydellä kuormalla | 94 % |
| Elinikä 120 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 94000 h |
| Elinikä 230 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 110000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 32 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 102 mm |
| Paino | 0,44 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvi |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension C |
| Hyväksynnät | ATEX, CE, cULus, IECEx, IEC 62368-1:2018 |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Hold-up time 120 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 35 ms |
| Hold-up time 230 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 35 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE0160 (750 V, 0,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
A: Ensiöpuoli/syöttöjännite
B: Toisiopuoli/ulostulojännite
C: Ulostulojännitteen säätöpotentiometri 24-28 V DC
D: DC-OK LED. Palaa vihreänä, kun jännitetaso on vähintään 90 % asetellusta.
E: DC-OK rele. On sulkeutuneena, kun lähtöjännite on OK.
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 7 V, niin 1 s kuluttua CP5-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 9 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 1 s ajan noin 15 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 9 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.
Dimension C-sarjan teholähteissä yhdistyvät korkein hyötysuhde, kompakti koko ja pitkä elinikä. Tuloksena ovat AC/DC- ja DC/DC-muuntimet, joilla on alhaisimmat omistuskustannukset käyttäjälle.
Power boost
Teholähteessä on jatkuva 20 % tehoreservi +45 °C asti. Lämpötila-alueella +45 °C...+60 °C tehoreserviä voidaan käyttää suhteessa 1 min päällä/10 min pois.
Syöttöjännite
CP5.121 ja CP10.121 syöttöjännitealue on 85-264 V AC / 88-180 V DC.
CP10.122 teholähteen syöttöjännite on 85-264 V AC / 88-360 V DC.
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa CP-teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
CP5 HiccupPlus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 7 V, niin 1 s kuluttua CP5-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 9 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 1 s ajan noin 15 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 9 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.
CP10 HiccupPlus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 6,5 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 23 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen.
Syöksyvirta
CP-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman CP-teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Erinomainen hyötysuhde
Teholähteiden hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 94 % ja osakuormillakin erittäin hyvä. Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistavat markkinoiden pienimmän koon ja pisimmän eliniän.
Aktiivinen PFC
Aktiivisen PFC-suodattimen ansiosta tehokerroin on lähes 1, mikä helpottaa kaapeleiden, kytkinten ja sulakkeiden mitoitusta. Tämän suodattimen ansiosta myös harmoniset yliaallot verkkoon päin jäävät erittäin vähäisiksi.
DC OK-rele
DC OK-rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Remote ON/OFF (CP10)
Tämä ominaisuus mahdollistaa teholähteen lähdön kytkemisen pois päältä etänä.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Ulostulojännite | Syöttöjännite AC | Syöttöjännite DC | Liittimet | Teho | Ulostulovirta | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Teholähde 100-240 V AC, 110-150 V DC/12-15 V DC, 10 A
Tuotenumero:
CP5.121
Kopioitu!
|
12 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Ruuvi
|
120 W
|
10 A
|
|
||
Teholähde 100-240 V AC/110-150 V DC, 12-15 V DC, 16 A
Tuotenumero:
CP10.121
Kopioitu!
|
12 V DC
|
100-240 V
|
110-150 V
|
Ruuvi
|
192 W
|
16 A
|
|
||
|
Teholähde 110-300VDC/12-15 VDC, 16A
Tuotenumero:
CP10.122
Kopioitu!
|
12 V DC
|
100-240 V
|
110-300 V
|
Ruuvi
|
192 W
|
16 A
|
|
Valitse tuote listalta.