PULS
Pulsin Dimension CP-sarjan hakkuriteholähteessä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,
monipuoliset ominaisuudet sekä C-sarjalle tyypilliset ruuviliittimet, pienempi koko ja edullisempi hinta.
Jo perusmallissa on laajat AC- ja DC-syöttöjännitealueet.
CP10.361 on toisen sukupolven Dimension-teholähde 1-vaihe syötöllä ja 6,7 A lähdöllä. Se edustaa markkinoiden terävintä kärkeä kokonsa, hyötysuhteensa ja lämmönhallintansa puolesta. Yli 95,4 % hyötysuhteen ansiosta häviöt ovat erittäin pienet, ja näin on ollut mahdollista päästä 39x124x117 mm mittoihin. Tyhjäkäyntihäviöt ovat vain 1,8 W.
Power boost
Teholähteessä on jatkuva 20 % tehoreservi 45 °C asti. Lämpötila-alueella +45 °C...+60 °C tehoreserviä voidaan käyttää suhteessa 1 min päällä/10 min pois.
Kuormitettavuus (jännite/virta) Kuormitettavuus (virta/lämpötila)

Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa CP10-teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu (MCB) Oikosulkuvirta
|
|
* Huom! Kaapelin pituus on puolet max. johdinpituudesta
Hiccup Plus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 20 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9,7 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen. 
Syöksyvirta
CP-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman CP-teholähteen
päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Erinomainen hyötysuhde
CP10.361 teholähteen hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä. Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa markkinoiden pienimmän koon ja yli 130 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä 6,7 A kuormalla (230 V AC/36 V DC) on vain 11,6 W.
Hyötysuhde Tehohäviöt

Aktiivinen PFC
Aktiivisen PFC-suodattimen ansiosta tehokerroin on lähes 1, mikä helpottaa kaapeleiden, kytkinten ja sulakkeiden mitoitusta. Tämän suodattimen ansiosta myös harmoniset yliaallot verkkoon päin jäävät erittäin vähäisiksi.
DC OK-rele
DC OK-rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 1 |
| Syöttöjännite AC | 100-240 V |
| Min. syöttöjännite AC | 85 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 264 V AC |
| Syöttöjännite DC | 110-150 V |
| Min. syöttöjännite DC | 88 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 180 V DC |
| Syöksyvirta 120 V AC, tyypillinen | 6 A |
| Syöksyvirta 230 V AC, tyypillinen | 6 A |
| Tehokerroin 120 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,99 |
| Tehokerroin 230 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,97 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 120 V AC | 2,16 A |
| Virrankulutus 230 V AC | 1,13 A |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 36 V DC |
| Min. ulostulojännite | 36 V DC |
| Max. ulostulojännite | 42 V DC |
| Ulostulovirta | 6,7 A |
| Teho | 240 W |
| Tehoreservi | +20% jatkuvasti alle +45°C |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 6 W/°C |
| Max. Ripple | 50 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (85-300 V AC) |
| Kuormaregulointi | <50 mV (0-8 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
|---|---|
| Hyötysuhde 120 V AC, täydellä kuormalla | 93,8 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, keskimääräinen | 94,3 % |
| Hyötysuhde 230 V AC, täydellä kuormalla | 95,4 % |
| Elinikä 120 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 87000 h |
| Elinikä 230 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 130000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 230 V AC, +40 °C | 661000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 39 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 117 mm |
| Paino | 0,6 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvi |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension C |
| Standardit | Selv: EN60950-1, Pelv: EN60204-1, EN50178, IEC62103, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | ABS, CB, CE, CSA, EX, GL, IECEx, UL |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Hold-up time 120 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 38 ms |
| Hold-up time 230 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 38 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE0160 (750 V, 0,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
A: Ensiöpuoli/syöttöjännite
B: Toisiopuoli/ulostulojännite
C: Ulostulojännitteen säätöpotentiometri 36-42 V DC
D: DC-OK LED. Palaa vihreänä, kun jännitetaso on vähintään 90 % asetellusta.
E: DC-OK rele. On sulkeutuneena, kun lähtöjännite on OK.
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Kuormitettavuus (jännite/virta)
Oikosulkuvirta, dynaaminen
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 20 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9,7 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti.
Hyötysuhde
Tehohäviöt
Oikosulkutilanteessa CP-sarjan teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
* Huom! Kaapelin pituus on puolet max. johdinpituudesta
Pulsin Dimension CP-sarjan hakkuriteholähteessä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,
monipuoliset ominaisuudet sekä C-sarjalle tyypilliset ruuviliittimet, pienempi koko ja edullisempi hinta.
Jo perusmallissa on laajat AC- ja DC-syöttöjännitealueet.
CP10.361 on toisen sukupolven Dimension-teholähde 1-vaihe syötöllä ja 6,7 A lähdöllä. Se edustaa markkinoiden terävintä kärkeä kokonsa, hyötysuhteensa ja lämmönhallintansa puolesta. Yli 95,4 % hyötysuhteen ansiosta häviöt ovat erittäin pienet, ja näin on ollut mahdollista päästä 39x124x117 mm mittoihin. Tyhjäkäyntihäviöt ovat vain 1,8 W.
Power boost
Teholähteessä on jatkuva 20 % tehoreservi 45 °C asti. Lämpötila-alueella +45 °C...+60 °C tehoreserviä voidaan käyttää suhteessa 1 min päällä/10 min pois.
Kuormitettavuus (jännite/virta) Kuormitettavuus (virta/lämpötila)

Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa CP10-teholähde antaa noin kolminkertaisen virran 12 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu (MCB) Oikosulkuvirta
|
|
* Huom! Kaapelin pituus on puolet max. johdinpituudesta
Hiccup Plus
Jos teholähdettä kuormitetaan voimakkaasti, esim. DC-moottorin käynnistyksessä, tyhjällä akulla tai oikosululla, ja lähtöjännite laskee alle 20 V, niin 2 s kuluttua CP-sarjan hakkuriteholähde menee ns. Hiccup-moodiin. Tällöin lähtö kytkeytyy pois 18 s ajaksi. Tämän jälkeen teholähde antaa taas 2 s ajan noin 9,7 A virtaa, mutta jos ylikuormitustilanne jatkuu, lähtö kytkeytyy taas pois 18 s ajaksi. Tämä jatkuu niin kauan, kunnes ylikuormitustilanne on poistunut. Ongelman poistuttua teholähde toimii normaalisti. Näin vältetään teholähteen ylikuormittuminen ja esim. kaapeleiden ylikuumeneminen. 
Syöksyvirta
CP-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman CP-teholähteen
päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Erinomainen hyötysuhde
CP10.361 teholähteen hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä. Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa markkinoiden pienimmän koon ja yli 130 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Tehohäviö täydellä 6,7 A kuormalla (230 V AC/36 V DC) on vain 11,6 W.
Hyötysuhde Tehohäviöt

Aktiivinen PFC
Aktiivisen PFC-suodattimen ansiosta tehokerroin on lähes 1, mikä helpottaa kaapeleiden, kytkinten ja sulakkeiden mitoitusta. Tämän suodattimen ansiosta myös harmoniset yliaallot verkkoon päin jäävät erittäin vähäisiksi.
DC OK-rele
DC OK-rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!