PULS
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
BonusPower
Teholähdesarja on suunniteltu antamaan 150 % bonusteho 4 sekunnin ajan vielä +60 °C:ssa. Tästä on etua moottori- ja venttiilikuormissa sekä yleensä, kun kuormitus on jaksottaista. Useimmissa muissa teholähteissä erilaiset lisätehot eivät ole käytettävissä enää +40 °C…+60 °C:een välillä.
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa QT40-teholähde antaa noin 110 A virran 25 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Syöksyvirta
Q-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman Q-sarjan teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Integroidut tulopuolen sulakkeet
QT40-teholähteessä on integroidut tulopuolen sulakkeet, jolloin korkeintaan 32 A (30 A UL) järjestelmissä ei tarvita erillisiä tulopuolen sulakkeita.
Hyvä hyötysuhde
QT40 teholähteiden hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä (katso Hyötysuhde taulukko). Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa pienen koon ja lähes 70 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Vielä pidempään, lähes 100 000 tunnin laskennalliseen elinikään päästään QT40.242 teholähteellä.
DC-OK -rele
QT-sarjan teholähteessä DC-OK -rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Kauko-ohjaus
Teholähde voidaan kytkeä pois päältä etänä, joko kytkintiedolla tai jännitteellä.
Kuormanjako
QT40-teholähteessä on kuormanjako ominaisuus, joten se sopii erinomaisesti rinnankytkettäväksi.Jopa kolme QT40 teholähdettä voidaan kytkeä rinnan ilman erillisiä erotusmoduuleita tai sulakkeita.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 3 |
| Syöttöjännite AC | 380-480 V |
| Min. syöttöjännite AC | 323 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 576 V AC |
| Syöksyvirta 400 V AC, tyypillinen | 5 A |
| Tehokerroin 400 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,88 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 400 V AC | 1,65 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 24 V DC |
| Min. ulostulojännite | 24 V DC |
| Max. ulostulojännite | 28 V DC |
| Ulostulovirta | 40 A |
| Teho | 960 W |
| Tehoreservi | 50 % Bonuspower 4 s ajan +60 ºC asti |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 24 W/°C |
| Max. Ripple | 100 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (323-576 V AC) |
| Kuormaregulointi | <50 mV (0-40 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde 400 V AC, keskimääräinen | 94,7 % |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Hyötysuhde 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 95,3 % |
| Elinikä 400 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 69000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 400 V AC, +40 °C | 375000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 110 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 1,5 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuviasennus |
| Liitäntä | Syöttö: Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm², Ulostulo: Monisäikeinen max. 10 mm², yksisäikeinen max. 16 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Q |
| Standardit | Selv: EN60950-1, Pelv: EN60204-1, EN50178, IEC62103, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | CB, CE, CSA, GL, UL |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Hold-up time 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 25 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE 0160 (1550 V, 1,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
A: Ensiöpuoli/syöttöjännite
B: Toisiopuoli/ulostulojännite
C: Single/Parallel valitsin
D: Ulostulojännitteen säätöpotentiometri 24-28 V DC
E: DC-OK LED. Palaa vihreänä, kun jännitetaso on vähintään 90 % asetellusta.
F: Ylikuormitus LED. Palaa punaisena, kun lähtöjännite <90% asetellusta tai kun oikosulku lähdössä. Vilkkuu, kun teholähde kytketty pois päältä ylilämpötilan vuoksi.
G: DC-OK rele. On sulkeutuneena, kun lähtöjännite on vähintään 90 % asetellusta.
H: Shut-Down tulo. Voidaan aktivoida kytkin tiedolla tai jännitteellä.
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Kuormitettavuus (jännite/virta)
Oikosulkuvirta, dynaaminen
Teholähdesarja on suunniteltu antamaan 150 % bonusteho 4 sekunnin ajan vielä +60 °C:ssa. Tästä on etua moottori- ja venttiilikuormissa sekä yleensä, kun kuormitus on jaksottaista. Useimmissa muissa teholähteissä erilaiset lisätehot eivät ole käytettävissä enää +40 °C…+60 °C:een välillä.
Hyötysuhde
Tehohäviöt
Oikosulkutilanteessa QT40-teholähde antaa noin 110 A virran 25 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
* Huom! Kaapelin pituus on puolet max. johdinpituudesta
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
BonusPower
Teholähdesarja on suunniteltu antamaan 150 % bonusteho 4 sekunnin ajan vielä +60 °C:ssa. Tästä on etua moottori- ja venttiilikuormissa sekä yleensä, kun kuormitus on jaksottaista. Useimmissa muissa teholähteissä erilaiset lisätehot eivät ole käytettävissä enää +40 °C…+60 °C:een välillä.
Lähtöpuolen johdonsuoja-automaattien laukaisu
Oikosulkutilanteessa QT40-teholähde antaa noin 110 A virran 25 ms ajan, mikä auttaa lähtöpuolen automaattien laukaisussa.
Syöksyvirta
Q-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman Q-sarjan teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Integroidut tulopuolen sulakkeet
QT40-teholähteessä on integroidut tulopuolen sulakkeet, jolloin korkeintaan 32 A (30 A UL) järjestelmissä ei tarvita erillisiä tulopuolen sulakkeita.
Hyvä hyötysuhde
QT40 teholähteiden hyötysuhde on nimelliskuormalla yli 95 % ja osakuormillakin erittäin hyvä (katso Hyötysuhde taulukko). Erinomainen hyötysuhde ja lämmönhallinta mahdollistaa pienen koon ja lähes 70 000 tunnin laskennallisen eliniän nimelliskuormalla +40 °C:ssa. Vielä pidempään, lähes 100 000 tunnin laskennalliseen elinikään päästään QT40.242 teholähteellä.
DC-OK -rele
QT-sarjan teholähteessä DC-OK -rele avautuu, mikäli aseteltu jännite laskee yli 10 %. Vihreä LED ilmaisee, että lähtöjännite on OK.
Kauko-ohjaus
Teholähde voidaan kytkeä pois päältä etänä, joko kytkintiedolla tai jännitteellä.
Kuormanjako
QT40-teholähteessä on kuormanjako ominaisuus, joten se sopii erinomaisesti rinnankytkettäväksi.Jopa kolme QT40 teholähdettä voidaan kytkeä rinnan ilman erillisiä erotusmoduuleita tai sulakkeita.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Ulostulojännite | Syöttöjännite AC | Liittimet | Teho | Ulostulovirta | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Teholähde 3x380-480 V AC/24-28 V DC, 40 A
Tuotenumero:
QT40.241
Kopioitu!
|
24 V DC
|
380-480 V
|
Ruuviasennus
|
960 W
|
40 A
|
|
||
Teholähde 3x380-480 V AC/24-28 V DC, 40 A
Tuotenumero:
QT40.242
Kopioitu!
|
24 V DC
|
380-480 V
|
Ruuvi
|
960 W
|
40 A
|
|
Valitse tuote listalta.