PULS
Pulsin Dimension CT-sarjan hakkuriteholähteissä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,monipuoliset ominaisuudet sekä C-sarjalle tyypilliset ruuviliittimet, pienempi koko ja edullisempi hinta.
CT5-teholähde asennetaan kahden vaiheen väliin 3-vaihe järjestelmässä, joka säästää johdotus- ja asennuskustannuksia.
Syöksyvirta
C-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Integroidut tulopuolen sulakkeet
CT5-teholähteessä on integroidut tulopuolen sulakkeet, jolloin korkeintaan 32 A (30 A UL) järjestelmissä ei tarvita erillisiä tulopuolen sulakkeita.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 2 |
| Syöttöjännite AC | 380-480 V |
| Min. syöttöjännite AC | 323 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 576 V AC |
| Min. syöttöjännite DC | 450 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 780 V DC |
| Syöksyvirta 400 V AC, tyypillinen | 4 A |
| Tehokerroin 400 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,44 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 400 V AC | 0,64 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 12 V DC |
| Min. ulostulojännite | 12 V DC |
| Max. ulostulojännite | 15 V DC |
| Ulostulovirta | 8 A |
| Teho | 96 W |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 2,5 W/°C |
| Max. Ripple | 100 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (323-576 V AC) |
| Kuormaregulointi | <100 mV (0-8 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde 400 V AC, keskimääräinen | 84,7 % |
| Hyötysuhde 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 85,4 % |
| Elinikä 400 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 51000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 400 V AC, +40 °C | 983000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 40 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 117 mm |
| Paino | 0,5 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvi |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension C |
| Standardit | Selv: EN60950-1, Pelv: EN60204-1, EN50178, IEC62103, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | ABS, CB, CE, CSA US, cRUus, cULus, GL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Hold-up time 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 33 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE0160 (1550 V, 1,3 ms) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
A: Toisiopuoli/ulostulojännite
B: Ensiöpuoli/syöttöjännite
C: Ulostulojännitteen säätöpotentiometri 12-15 V DC
D: DC-OK LED. Palaa vihreänä, lähtöjännite >10,5 V DC
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos teholähdettä kuormitetaan yli 50 % jatkuvasti. Jos teholähteen vieressä on esim. toinen teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Pulsin Dimension CT-sarjan hakkuriteholähteissä yhdistyvät Q-sarjan korkea laatu, luotettavuus, pitkä elinikä,monipuoliset ominaisuudet sekä C-sarjalle tyypilliset ruuviliittimet, pienempi koko ja edullisempi hinta.
CT5-teholähde asennetaan kahden vaiheen väliin 3-vaihe järjestelmässä, joka säästää johdotus- ja asennuskustannuksia.
Syöksyvirta
C-sarjan teholähteen syöksyvirta (Inrush current) on erittäin pieni, jolloin esim. useamman teholähteen päälle kytkeminen ei laukaise tulopuolen sulakkeita.
Integroidut tulopuolen sulakkeet
CT5-teholähteessä on integroidut tulopuolen sulakkeet, jolloin korkeintaan 32 A (30 A UL) järjestelmissä ei tarvita erillisiä tulopuolen sulakkeita.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!