PULS
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännitealue | Wide-range |
| Vaiheiden määrä | 3 |
| Syöttöjännite AC | 380-480 V |
| Min. syöttöjännite AC | 323 V AC |
| Max. syöttöjännite AC | 576 V AC |
| Syöksyvirta 400 V AC, tyypillinen | 5 A |
| Tehokerroin 400 V AC täydellä kuormalla, tyypillinen | 0,88 |
| Verkon taajuus | 50-60 ±6 % |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 32 A -järjestelmässä (30 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus 400 V AC | 1,65 A |
| Syöttövirran tyyppi | AC-DC |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 24 V DC |
| Min. ulostulojännite | 24 V DC |
| Max. ulostulojännite | 28 V DC |
| Ulostulovirta | 40 A |
| Teho | 960 W |
| Tehoreservi | 50 % Bonuspower 4 s ajan +60 ºC asti |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 20 W/°C |
| Max. Ripple | 100 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (323-576 V AC) |
| Kuormaregulointi | <50 mV (0-40 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 55 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
|---|---|
| Hyötysuhde 400 V AC, keskimääräinen | 94,7 % |
| Hyötysuhde 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 95,3 % |
| Elinikä 400 V AC, täydellä kuormalla +40 °C | 69000 h |
| MTBF (IEC 61709) täydellä kuormalla 400 V AC, +40 °C | 375000 h |
Mitat |
|
| Leveys | 110 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 1,5 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvattava |
| Liitäntä | Syöttö: Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm², Ulostulo: Monisäikeinen max. 10 mm², yksisäikeinen max. 16 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Q |
| Standardit | Selv: EN60950-1, Pelv: EN60204-1, EN50178, IEC62103, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | CE |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Hold-up time 400 V AC, täydellä kuormalla, tyypillinen | 25 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| PFC (EN61000-3-2) | Kyllä, aktiivinen PFC |
| Transienttisuodatin | Kyllä, VDE 0160 (1550 V, 1,3 ms) |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
Dimension Q-sarja on Pulsin malliston lippulaiva. Sarja käsittää 1- ja 3-vaiheiset 80-960 W teholähteet. Q-sarjan merkittävimpiä ominaisuuksia ovat hyvä hyötysuhde, pitkä elinikä, laaja AC/DC syöttöjännitealue, laaja käyttölämpötila-alue ja Bonuspower. Syöttöjännitealue täyttää SEMI F47 vaatimukset. Tulopuolella on transienttisuodin, joka suojaa mm. VDE0160 mukaiselta transientilta. Teholähde on EN61000-3-2 normin mukainen.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!