PULS
Pulsin DC/DC-muuntimissa on korkea hyötysuhde, kompakti koko sekä asennus DIN-kiskolle.Syöttöjännite voi tulla esimerkiksi teholähteeltä, akustolta tai aurinkopaneelista. Tulo ja lähtö ovat galvaanisesti erotettu. Tyypillisiä sovelluksia ovat esimerkiksi pitkien kaapeli vetojen päässä jännitetason ylläpito, DC-jännitteen muuntaminen toisen tai kuormien erotus.
DC/DC-muuntimet on varustettu soft-start toiminnolla eli kun DC/DC-muunnin on kytketty päälle lähtövirta nousee hitaasti nimellisarvoonsa. Tämä menetelmä lataa lähtökondensaattorit hitaasti ja näin vältetään suuret syöksyvirrat käynnistyksen aikana. DC/DC-muuntimissa on myös 20% tehoreservi.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite DC | 48 V |
| Min. syöttöjännite DC | 36 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 60 V DC |
| Tulokapasitanssi | 1650 µF |
| Syöksyvirta | Typ. 7 A @ 48 V DC |
| Max. syöttö ripple | 10 V pp |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 50 A -järjestelmässä. Katso datasivu. |
| Virrankulutus | Typ. 5,3 A @ 48 V DC |
| Syöttövirran tyyppi | DC-DC |
| Käynnistysviive | 350 ms |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 48 V DC |
| Min. ulostulojännite | 48 V DC |
| Max. ulostulojännite | 56 V DC |
| Ulostulovirta | 5 A |
| Teho | 240 W |
| Tehoreservi | +20% jatkuvasti alle +45°C |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 6 W/°C |
| Max. Ripple | 50 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <50 mV (36-60 V DC) |
| Kuormaregulointi | <100 mV (0-10 A) |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde | 95,1 % |
| Elinikä | 160 000 h @ 48 V DC, 5 A, 40 °C |
| MTBF (IEC 61709) | tbd |
Mitat |
|
| Leveys | 42 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 117 mm |
| Paino | 0,5 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Ruuvi |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension C |
| Hyväksynnät | CE, UL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu. |
| Hold-up time | Typ. 7,7 ms @ 48 V DC |
| IP-luokka | IP20 |
Pulsin DC/DC-muuntimissa on korkea hyötysuhde, kompakti koko sekä asennus DIN-kiskolle.Syöttöjännite voi tulla esimerkiksi teholähteeltä, akustolta tai aurinkopaneelista. Tulo ja lähtö ovat galvaanisesti erotettu. Tyypillisiä sovelluksia ovat esimerkiksi pitkien kaapeli vetojen päässä jännitetason ylläpito, DC-jännitteen muuntaminen toisen tai kuormien erotus.
DC/DC-muuntimet on varustettu soft-start toiminnolla eli kun DC/DC-muunnin on kytketty päälle lähtövirta nousee hitaasti nimellisarvoonsa. Tämä menetelmä lataa lähtökondensaattorit hitaasti ja näin vältetään suuret syöksyvirrat käynnistyksen aikana. DC/DC-muuntimissa on myös 20% tehoreservi.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!