PULS
Nykyaikaiset koneet käyttävät tyypillisesti huoltovapaita AC-moottoreita, joita ohjaavat taajuusmuuttajat tai servovahvistimet. Tällaisissa laitteissa on DC-välipiiri, johon kaikki yksittäiset laitteet on kytketty.
QTD20 DC/DC-muunnin voidaan kytkeä suoraan DC-välipiiriin. Jos verkkovirta on katkennut, QTD20 käyttää DC-väyläkondensaattoreiden tehoa, joka ladataan moottorin kineettisestä energiasta, kunnes moottori on pysähtynyt kokonaan.
DC-välipiirit ovat tavallisesti suodattamattomia ja niissä on suuri EMI-kohina, tämän vuoksi QTD20 on varustettu tulosuodattimella. Lisäksi QTD20 on UL508 hyväksytty ja siinä on integroidut tulosulakkeet, jotka on mitoitettu ja testattu 600 V DC sovelluksiin.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite DC | 600 V |
| Min. syöttöjännite DC | 480 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 840 V DC |
| Syöksyvirta | Typ. 1,6 A @ 600 V DC |
| Max. syöttö ripple | 50 V pp |
| Ensiösulake | Ilman etusulaketta max. 16 A -järjestelmässä (15 A UL). Katso datasivu. |
| Virrankulutus | Typ. 0,8 A @ 600 V DC |
| Syöttövirran tyyppi | DC-DC |
| Käynnistysviive | 350 ms |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 24 V DC |
| Min. ulostulojännite | 24 V DC |
| Max. ulostulojännite | 28 V DC |
| Ulostulovirta | 20 A |
| Teho | 480 W |
| Tehoreservi | 25 % Bonuspower 4 s ajan +60 ºC asti |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 12 W/°C |
| Max. Ripple | 100 mV pp |
| Syöttöjänniteregulointi | <10 mV (480-840 V DC) |
| Kuormaregulointi | <100 mV (0-20 A) |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde | 95 % |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| Elinikä | 42000 h @ 24 V DC, 20 A, 40 °C |
| MTBF (IEC 61709) | 446000 h @ 24 V DC, 20 A, 40 °C |
Mitat |
|
| Leveys | 65 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 0,89 kg |
Liittimet |
|
| Liittimet | Jousivoima |
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Q |
| Standardit | Selv: EN62477-1, Pelv: EN60204-1, IEC62103, IEC62477-1, IEC60364-4-41 |
| Hyväksynnät | CE, CSA, UL |
| DC-OK rele | Kyllä |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Rinnankytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Sarjakytkentä | Kyllä, katso datasivu |
| Hold-up time | Typ. 22 ms @ 600 V DC |
| IP-luokka | IP20 |
| Releulostulo | Rele avautuu, jos aseteltu jännite laskee yli 10 % (>1 ms ) |
| Ylijännitevaroitus | Kyllä, katso datasivu |
| Aktiivinen transienttisuodatin | Kyllä |
Nykyaikaiset koneet käyttävät tyypillisesti huoltovapaita AC-moottoreita, joita ohjaavat taajuusmuuttajat tai servovahvistimet. Tällaisissa laitteissa on DC-välipiiri, johon kaikki yksittäiset laitteet on kytketty.
QTD20 DC/DC-muunnin voidaan kytkeä suoraan DC-välipiiriin. Jos verkkovirta on katkennut, QTD20 käyttää DC-väyläkondensaattoreiden tehoa, joka ladataan moottorin kineettisestä energiasta, kunnes moottori on pysähtynyt kokonaan.
DC-välipiirit ovat tavallisesti suodattamattomia ja niissä on suuri EMI-kohina, tämän vuoksi QTD20 on varustettu tulosuodattimella. Lisäksi QTD20 on UL508 hyväksytty ja siinä on integroidut tulosulakkeet, jotka on mitoitettu ja testattu 600 V DC sovelluksiin.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!