PULS
Dimension UB10.241 DC-UPS koostuu ohjausyksiköstä ja erillisestä akusta. Syöttöjännitteen katkettua akku syöttää automaattisesti kuormaa. Pulsin DC-UPS tarvitsee vain yhden 12 V akun, mikä säästää tilaa ja kustannuksia. Ohjausyksikkö nostaa akun 12 V DC jännitteen 24 V DC:iin. UB10.241-mallissa puskurointiaika voidaan rajoittaa akun säästämiseksi. Lisäksi voidaan valita kolme eri latausjännitettä lämpötilan mukaan. Ohjausyksikössä on LED-diagnostiikka sekä relelähdöt akun ja ohjausyksikön tilasta. Pulsin DC-UPSeissa on GL- ja ABS-laivaluokitukset.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite teholähteeltä | 24 V DC |
| Syöttöjännite akulta | 12 V DC |
| Kytkentäjännite | 22,8 V DC |
| Syöttövirta latauksen aikana | 1,2 A |
| Syöttövirran tyyppi | DC-UPS |
Ulostulo |
|
| Ulostulovirta 24 V DC | 10 A |
| Tehonlasku +60 °C...+70 °C | 9,6 W/°C |
| Ulostulojännite puskurointitilassa | 22,25 |
| Lähtöjännite normaalitilassa | 24 V DC |
| Lähtöjännite puskurointitilassa | 22,25 V DC |
| Max. ulostulovirta puskurointitilassa | 10 A (15 A @ 5 s) |
| Max. ulostulovirta normaalitilassa | 15 A |
| Max. Ripple | 20 mV pp |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -25 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 60 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Hyötysuhde | 97,8 % |
| Elinikä | 137 400 h @ 10 A, 40 °C |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| MTBF (IEC 61709) | 886 000 h @ 10 A, 40 °C |
Mitat |
|
| Leveys | 49 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 117 mm |
| Paino | 0,65 kg |
Liittimet |
|
| Liitäntä | Monisäikeinen max. 4 mm², yksisäikeinen max. 6 mm² |
Muuta |
|
| Hyväksynnät | ABS, CB, CE, CSA, CSA US, EX, GL, IECEx, UL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| Inhibit-tulo (puskuroinnin esto) | Ulkoisella ohjauksella. Min. pulssiaika 250 ms |
| IP-luokka | IP20 |
| Latausaika | Noin 5 h 7 Ah akulla, noin 17 h 26 Ah akulla |
| Latausvirta, tyypillinen | 1,5 A |
| Valittavat puskurointiajat | 10 s, 30 s, 1 min, 3 min, 10 min, jatkuva |
| Puskuroinnin jänniteraja akulla | 22,3 V DC |
| Sallitut akkukoot | 3,9-40 Ah |
Hyvän jäähdytyksen varmistamiseksi on suositeltavaa jättää asennuksessa tyhjää tilaa 40 mm yläpuolella ja 20 mm alapuolelle. Sivuille tulisi jättää tyhjää tilaa 5 mm, jos DC-UPS:ia kuormitetaan täydellä teholla jatkuvasti. Jos DC-UPS:n vieressä on esim. teholähde, tulisi sivuille jätettävää tilaa kasvattaa 15 mm:iin.
Dimension UB10.241 DC-UPS koostuu ohjausyksiköstä ja erillisestä akusta. Syöttöjännitteen katkettua akku syöttää automaattisesti kuormaa. Pulsin DC-UPS tarvitsee vain yhden 12 V akun, mikä säästää tilaa ja kustannuksia. Ohjausyksikkö nostaa akun 12 V DC jännitteen 24 V DC:iin. UB10.241-mallissa puskurointiaika voidaan rajoittaa akun säästämiseksi. Lisäksi voidaan valita kolme eri latausjännitettä lämpötilan mukaan. Ohjausyksikössä on LED-diagnostiikka sekä relelähdöt akun ja ohjausyksikön tilasta. Pulsin DC-UPSeissa on GL- ja ABS-laivaluokitukset.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!