PULS
YR2.DIODE ja YRM2.DIODE ovat redundantti-/erotusmoduuleja, joita käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Ne ovat varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Max. sisääntulovirta 2x10 A (2x16 A 5s ajan), kun käytetätään molempia sisääntuloja ja 1x20 A kun vain toinen sisääntulo käytössä.
YR2.DIODE on täydellinen ratkaisu käytettäväksi reduntattisessa järjestelmässä, jossa teholähteet on varustettu DC OK-releellä. YRM2.DIODE sopii käytettäväksi teholähteiden kanssa, joissa ei ole DC OK-relettä. YRM2-mallissa on hälytyskoskettimet molemmissa sisääntuloissa.
Toinen sovellus tälle erotusmoduulille on kuormien erotus toisistaan.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta. N+1 varmennuksissa voidaan käyttää useampaa erotusmoduulia. Periaatteena on, että yhden teholähteeen vioittumisen jälkeenkin jäljelle jäävien teholähteiden teho riittää kuorman syöttämiseen.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite DC | 12-48 V |
| Min. syöttöjännite DC | 9 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 60 V DC |
| Max. syöttövirta per kanava | 10 A |
| Syöttövirran tyyppi | Redundanssimoduulit |
Ulostulo |
|
| Min. ulostulojännite | 12 V DC |
| Max. ulostulojännite | 48 V DC |
| Ulostulovirta | 20 A |
| Max. ulostulovirta | 25 A |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -40 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 70 °C |
Mitat |
|
|---|---|
| Leveys | 32 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 102 mm |
| Paino | 0,29 kg |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Y |
| Hyväksynnät | ATEX, CB, CE, CSA, CSA US, GL, UL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| IP-luokka | IP20 |
| Jännitehäviö | 850 mV |
1+1 10 A redundattijärjestelmä vaatii kaksi 10 A teholähdettä ja yhden YR2.DIODE erotusmoduulin
N+1 30 A redundattijärjestelmä vaatii neljä 10 A teholähdettä ja kaksi YR2.DIODE erotusmoduulia
Esimerkki osoittaa kustannustehokkaan tavan toteuttaa redundanttinen järjestelmä PLC- tai ohjausjärjestelmille.
Usein käytetään kahta teholähdettä, toinen vaativille kuormille (esim. DC-moottorit) ja toinen ohjausjärjestelmille ja herkille kuormille.
Vaativien kuormien teholähdettä voidaan käyttää esimerkin mukaisesti herkkien kuormien syötössä redundanttijärjestelmässä.
Esimerkki: Puskuroitujen kuormien erotus
DC-UPS:sta tai puskuriyksiköstä syötettyä tehoa ei hukata vaativille kuormille (esim. DC-moottorit).
Huom!
Säädä teholähteen jännite niin, ettei puskuriyksikkö tai DC-UPS käynnisty tarpeettomasti. Ota huomioon myös YR2.DIODE:n jännitehäviö.
10 A akkuvarmennettu järjestelmä vaatii yhden 10 A teholähteen ja yhden YR2.DIODE erotusmoduulin.
Huom!
Säädä teholähteen jännite min. 26,5 V DC varmistaaksesi, että syöttö tulee teholähteeltä eikä akkulaturista.
Käytä sulaketta akun ja erotusmoduulin välissä.
YR2.DIODE ja YRM2.DIODE ovat redundantti-/erotusmoduuleja, joita käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Ne ovat varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Max. sisääntulovirta 2x10 A (2x16 A 5s ajan), kun käytetätään molempia sisääntuloja ja 1x20 A kun vain toinen sisääntulo käytössä.
YR2.DIODE on täydellinen ratkaisu käytettäväksi reduntattisessa järjestelmässä, jossa teholähteet on varustettu DC OK-releellä. YRM2.DIODE sopii käytettäväksi teholähteiden kanssa, joissa ei ole DC OK-relettä. YRM2-mallissa on hälytyskoskettimet molemmissa sisääntuloissa.
Toinen sovellus tälle erotusmoduulille on kuormien erotus toisistaan.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta. N+1 varmennuksissa voidaan käyttää useampaa erotusmoduulia. Periaatteena on, että yhden teholähteeen vioittumisen jälkeenkin jäljelle jäävien teholähteiden teho riittää kuorman syöttämiseen.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Suosikit | Tilausnumero: | Ulostulojännite | Syöttöjännite DC | Ulostulovirta | Hinta | |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
Diodi redundantti moduuli 12-48 V DC, 20 A
Tuotenumero:
YR2.DIODE
Kopioitu!
|
|
12-48 V
|
20 A
|
|
||
|
Diodi redundantti moduuli 24-48 V DC, 20 A
Tuotenumero:
YRM2.DIODE
Kopioitu!
|
24 V DC
|
24-48 V
|
20 A
|
|
Valitse tuote listalta.