PULS
YR20.246 on redundantti-/erotusmoduuli, jota käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Se on varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Sisääntulot on erotettu toisistaan MOSFET-tekniikalla, joka vähentää diodeihin nähden teho- ja jännitehäviöitä. Max. sisääntulovirta 2x10 A (2x17 A 5s ajan), kun käytetätään molempia sisääntuloja ja 1x20 A kun vain toinen sisääntulo käytössä.
YR20.246 on varustettu automaattisella kuomanjaolla, joka kompensoi syöttävien teholähteiden pienet jännite-erot. Se myös valvoo redundattipiirin toimintaa ja antaa signaalitiedon vikatilanteessa. Myös kuormanjakoa valvotaan ja erotusmoduuli antaa signaalitiedon, mikäli kuormanjako ei toimi.
Pienten tehohäviöiden ansiosta yksikkö on erittäin kapea, vain 32 mm. Suuret liittimet mahdollistavat nopean ja turvallisen asennuksen. Laajan hyväksyntäpaketin ansiosta se soveltuu lähes kaikkiin sovelluksiin.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite DC | 24-28 V |
| Min. syöttöjännite DC | 18 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 35 V DC |
| Max. syöttövirta per kanava | 12 A |
| Max. syöttövirta jatkuvalla kuormituksella tai oikosulussa | 24 A |
| Syöttövirran tyyppi | Redundanssimoduulit |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 24 V DC |
| Ulostulovirta | 20 A |
| Max. ulostulovirta | 26 A |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -40 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 70 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Elinikä | 182000 h @ 2x 20 A, 24 V DC, 40 °C |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| MTBF (IEC 61709) | 1954000 h @ 2x 20 A, 24 V DC, 40 °C |
Mitat |
|
| Leveys | 32 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 0,31 kg |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Y |
| Hyväksynnät | ATEX, CB, CE, CSA, CSA US, UL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| IP-luokka | IP20 |
| Jännitehäviö | 500 mV |
Tasaisesti jaetulla virralla vältetään tilanne, jossa toinen teholähde kuumenee enemmän kuin toinen. Tämä lisää järjestelmän käyttöikää.
YR20.246 erotusmoduuli on varustettu automaattisella kuormanjaolla, joka kompensoi teholähteiden pienet jännite-erot.
Erotusmoduuliin kytkettyjen teholähteiden jännitteet tulisi kuitenkin asettaa mahdollisimman lähelle toisiaan.
YR20.246 on redundantti-/erotusmoduuli, jota käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Se on varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Sisääntulot on erotettu toisistaan MOSFET-tekniikalla, joka vähentää diodeihin nähden teho- ja jännitehäviöitä. Max. sisääntulovirta 2x10 A (2x17 A 5s ajan), kun käytetätään molempia sisääntuloja ja 1x20 A kun vain toinen sisääntulo käytössä.
YR20.246 on varustettu automaattisella kuomanjaolla, joka kompensoi syöttävien teholähteiden pienet jännite-erot. Se myös valvoo redundattipiirin toimintaa ja antaa signaalitiedon vikatilanteessa. Myös kuormanjakoa valvotaan ja erotusmoduuli antaa signaalitiedon, mikäli kuormanjako ei toimi.
Pienten tehohäviöiden ansiosta yksikkö on erittäin kapea, vain 32 mm. Suuret liittimet mahdollistavat nopean ja turvallisen asennuksen. Laajan hyväksyntäpaketin ansiosta se soveltuu lähes kaikkiin sovelluksiin.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!