PULS
YR40.482 on redundantti-/erotusmoduuli, jota käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Se on varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Sisääntulot on erotettu toisistaan MOSFET-tekniikalla, joka vähentää diodeihin nähden teho- ja jännitehäviöitä. YR40.482 max. sisääntulovirta 2x20 A (2x32,5 A 5s ajan).
YR40.482 soveltuu käytettäväksi kaikkien teholähteiden kanssa.
Pienten tehohäviöiden ansiosta yksikkö ovat erittäin kapea, vain 46 mm. Suuret liittimet mahdollistavat nopean ja turvallisen asennuksen. Laajan hyväksyntäpaketin ansiosta se soveltuu lähes kaikkiin sovelluksiin.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta. N+1 varmennuksissa voidaan käyttää useampaa erotusmoduulia. Periaatteena on, että yhden teholähteeen vioittumisen jälkeenkin jäljelle jäävien teholähteiden teho riittää kuorman syöttämiseen.
Sisääntulo |
|
|---|---|
| Syöttöjännite DC | 24-56 V |
| Min. syöttöjännite DC | 20,4 V DC |
| Max. syöttöjännite DC | 64,4 V DC |
| Max. syöttövirta per kanava | 20 A |
| Max. syöttövirta jatkuvalla kuormituksella tai oikosulussa | 2x32,5 A |
| Syöttövirran tyyppi | Redundanssimoduulit |
Ulostulo |
|
| Ulostulojännite | 48 V DC |
| Ulostulovirta | 40 A |
| Max. ulostulovirta | 45 A |
| Min. lämpötila ilman tehonlaskua | -40 °C |
| Max. lämpötila ilman tehonlaskua | 70 °C |
Hyötysuhde/elinikä/MTBF |
|
| Elinikä | 222000 h @ 2x 20 A, 48 V DC, 40 °C |
*Invisible Heading* |
|
|---|---|
| MTBF (IEC 61709) | 4098000 h @ 2x 20 A, 48 V DC, 40 °C |
Mitat |
|
| Leveys | 46 mm |
| Korkeus | 124 mm |
| Syvyys | 127 mm |
| Paino | 0,36 kg |
Muuta |
|
| Sarja | Dimension Y |
| Hyväksynnät | ABS, ATEX, CB, CE, CSA, CSA US, GL, IECEx, UL |
| Kotelon materiaali | Alumiini |
| IP-luokka | IP20 |
| Jännitehäviö | 120 mV |
YR40.482 on redundantti-/erotusmoduuli, jota käytetään varmentamaan järjestelmien katkoton syöttö. Se on varustettu kahdella sisääntulolla ja yhdellä ulostulolla. Sisääntulot on erotettu toisistaan MOSFET-tekniikalla, joka vähentää diodeihin nähden teho- ja jännitehäviöitä. YR40.482 max. sisääntulovirta 2x20 A (2x32,5 A 5s ajan).
YR40.482 soveltuu käytettäväksi kaikkien teholähteiden kanssa.
Pienten tehohäviöiden ansiosta yksikkö ovat erittäin kapea, vain 46 mm. Suuret liittimet mahdollistavat nopean ja turvallisen asennuksen. Laajan hyväksyntäpaketin ansiosta se soveltuu lähes kaikkiin sovelluksiin.
Erotusmoduulissa on kaksi erillistä sisääntuloa, jotka voivat kumpikin ottaa puolet maksimivirrasta. Jos syöttävän teholähteen numero 1 lähdössä tapahtuu oikosulku, niin erotusmoduuli erottaa viallisen teholähteen, ja estää teholähdettä numero 2 ylikuormittumasta. N+1 varmennuksissa voidaan käyttää useampaa erotusmoduulia. Periaatteena on, että yhden teholähteeen vioittumisen jälkeenkin jäljelle jäävien teholähteiden teho riittää kuorman syöttämiseen.
Enedo suunnittelee ja kehittää lääkinnälliseen käyttöön tarkoitettuja AC–DC-teholähteitä vaativimpiin terveydenhuollon sovelluksiin.
OEM laajentaa teholähdetarjontaansa yhteistyöllä Eforen kanssa Suomessa ja Baltian maissa
ADEL Systemin CBI60W ja CBI600W ovat älykkäitä DC-UPS-ratkaisuja Ethernet-integraatiolla. Lue lisää!
Adel Systemsin luotettavat energianjatkuvuusratkaisut auttavat yrityksiä varautumaan sähkökatkoksiin ennakolta. Varmistamalla kriittisten järjestelmien ja prosessien jatkuvuuden vältät yllättävät keskeytykset, suojaat liiketoimintasi tuloksen ja säästyt piilokustannuksilta, jotka muuten jäisivät helposti huomaamatta.
PULS on esitellyt uuden sukupolven PLANET-teholähdesarjan, joka asettaa uudet standardit teollisuuden DIN-kiskovirtalähteille yhdistämällä ennätyskorkean hyötysuhteen ja erittäin kompaktin koon.
Delta Electronics on julkaissut uudet Chrome II -teholähteet. Chrome II -sarjan teholähteet on suunniteltu moduulikoteloasennuksiin ja ne sopivat DIN-aukkoon. Lue lisää!